NOCTURANUS

01.04.22 kell 20:00 - Estonia kontserdisaal
01.04.22 kell 21:00 - Estonia kontserdisaal
Justė Janulytė, Valentin Silvestrov, Tõnu Kõrvits
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Dirigent OLARI ELTS

kava

Kontserdisarja “Audiospaa” esitleb Radisson Collection

Justė Janulytė
“Elongation of Nights” 21 keelpillile     ~9′

Valentin Silvestrov
“The Messenger” keelpilliorkestrile ja süntesaatorile    ~9′
MARRIT GERRETZ-TRAKSMANN süntesaator

Tõnu Kõrvits
“Nocturanus” gongidele, keelpillidele ja elektroonikale    ~60′
MADIS METSAMART ja VAMBOLA KRIGUL gongid
TAMMO SUMERA elektroonika

Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent OLARI ELTS


Kontserdil “Nocturanus” toob ERSO peadirigent ja kunstiline juht Olari Elts fookusesse galaktika, samuti öö ja päeva, pimeduse ja valguse vaheldumise teema.

Sümfooniakontserdi avab ukraina tuntuima helilooja Valentin Silvestrovi teos “Sõnumitooja” (“The Messenger”), mille kohta helilooja on öelnud: “Tundub, nagu tuleks külaline mõnest teisest ajamõõtmest meie juurde sõnumiga …”

Leedu noorema põlvkonna helilooja, eelkõige monokroomsele muusikale keskendunud Justė Janulytė loomingust tuleb ettekandele “Ööde pikenemine” (“Elongation of Nights”). 2009. aastal loodud teos on pühendatud sügise saabumisele Vilniuses ning seda on ette kantud paljudel lavadel üle maailma, sh 2010. aastal Leedu Kammerorkestri ja dirigent Risto Joosti esituses ka Tartus ja Tallinnas.

Tõnu Kõrvitsa gongidele, keelpillidele ja elektroonikale loodud “Nocturanus” on kombinatsioon sõnadest nokturn ehk öölaul ja Uranus, kusjuures neist teine viitab teose põhipillile gongidele, mille eri mudeleid tavatsetakse nimetada planeetide järgi. Pärast “Nocturanuse” esiettekannet Tallinna Kammerorkestri ja Risto Joosti esituses 2019. aastal kirjutas Aare Tool: “Tõnu Kõrvitsa muusikas värelevad melanhoolsed ja igatsevad toonid, mille varal ta leiab oma võrdväärselt tundeerksa auditooriumiga hõlpsasti ühise raadiosageduse. See igatsus või nostalgia pole aga selgelt millelegi või kellelegi suunatud, vaid on justkui härdameelsus kõikehaaravas bluusilikus mõttes.” (Sirp, 29.11.2019).

Kontserdi korraldaja ERSO.