KADUNUD METSADE KAJA

28.01.22 kell 18:00 - Estonia kontserdisaal
28.01.22 kell 19:00 - Estonia kontserdisaal
Märt-Matis Lill, Jean Sibelius, Páll Ragnar Pálsson, Béla Bartók
MARTIN KUUSKMANN fagott, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Dirigent OLARI ELTS

kava

Kontserdisarja “Maa laul” I kontsert

Märt-Matis Lill
“Kadunud metsade kaja”

Jean Sibelius
“Metshaldjas” (“Skogsrået”)

Páll Ragnar Pálsson
Fagotikontsert (esiettekanne)

Béla Bartók
Süit balletist “Puuprints” (Eesti esiettekanne)


ERSO uue kontserdisarja “Maa laul” avakontserdiga “Kadunud metsade kaja” tõstavad Olari Elts ja ERSO muusika vahendusel fookusesse viimasel ajal nii aktuaalseks tõusnud metsateema. Olari Elts: “Metsa tähendust on eestlase jaoks raske üle hinnata. See on ajast aega olnud üks meie identiteedi keskseid väärtusi, alates me pärinemisteooriast kuni rahvaluuleni. Mets on kujundanud me maailmavaadet, tajumisvõimet ja isegi iseloomu. Samas on mets olnud alati ka majandusressurss ja ainelise heaolu allikaks. Viimastel aastatel on üsna põletavaks teemaks saanud küsimus, kuidas leida tasakaalupunkt nende kahe esmapilgul polaarse lähenemise vahel. Kui siia lisada globaalne mõõde, alates hirmuäratavalt kasvanud metsatulekahjude arvust ja metsast kui kliima reguleerijast, saame kokku probleemide hulga, millest me keegi kohe kuidagi ka täna siin laval mööda vaadata ei saa. Ka ERSO-l on aeg elukeskkonna- ja kliimatemaatikale tasakaalukalt, kuid meile omaselt kõlavalt tähelepanu juhtida.”

Ameerikas elav eesti fagotisolist Martin Kuuskmann tunneb end ühtviisi kindlalt nii klassikat kui džässi esitades. Kirglikult suhtub ta ka uude heliloomingusse, mida just teda interpreedina silmas pidades on kirjutanud palju-paljud heliloojad. Vahetult enne selle hooaja algust jõudis ta koos ERSO ja dirigent Mihhail Gertsiga salvestada Erkki-Sven Tüüri, Tõnu Kõrvitsa ja Eino Tambergi fagotikontserdid. Kontserdil “Kadunud metsade kaja” tuleb Olari Eltsi juhatusel esmaettekandele aga islandi helilooja Páll Ragnar Pálssoni fagotikontsert, mis kirjutatud ERSO, Kymi Sinfonietta ja Olari Eltsi tellimusel ning taas loomulikult Martin Kuuskmanni solistina silmas pidades. Helilooja on teose loomise tagamaid tutvustades öelnud järgmist: “Kui Martin ühendust võttis ja palus, et ma talle kolmeosalise kontserdi kirjutaksin, kujutasin kohe ette, et teose keskmes võiks olla Martin ise. Mitte ainult muusik Kuuskmann, vaid Martini enda lugu ja vaimsus; üleskasvamine 1970-1980ndate Eestis ja muutus, mille ta läbi tegi, kolides Ühendriikidesse, kus ta oma karjääri üles ehitas. Algusest peale oli selge ka see, et teos saab olema minu südamlik pöördumine kõige selle poole, mida Eesti on mulle andnud, nii muusikalises kui isiklikus plaanis.”

Béla Bartóki erakordsele koosseisule kirjutatud süit balletist “Puuprints” tuleb Eestis ettekandele esmakordselt. Harulduste hulka kuulub ka Jean Sibeliuse  sümfooniline poeem “Metshaldjas”, mida Olari Elts kirjeldab kui Sibeliuse väga wagnerlikku ja ooperlikku teost: ““Metshaldja” finaalis saavad väga selgelt kuuldavaks Sibeliuse Bayreuthis alanud, ent paraku mitte teostunud ooperikavatsused. Need on Sibeliuse loomingu kõige ooperlikumad viis minutit, erakordse “põlemisega” kirjutatud muusika igatsusest ja kaotusest – see on Sibeliuse “Liebestod”!”

Eelkontserdil kell 18 kõlab Elis Halliku teos “To Become a Tree”, mille esitavad Mihkel Peäske (flööt), Meelis Vind (bassklarnet), Triin Ruubel (viiul), Levi-Danel Mägila (tšello) ja Kärt Ruubel (ettevalmistatud klaver).

Eesti metsade ja keskkonna teemadel vestlevad bioloog Toomas Trapido, helilooja ja kontserdi “Kadunud metsade kaja” nimiteose autor Märt-Matis Lill ning dirigent Olari Elts.

Kontserdi korraldaja ERSO.