TALVEROMANTIKA

14.01.22 kell 18:00 - Estonia kontserdisaal
14.01.22 kell 19:00 - Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kontserdisaal
Ester Mägi, Camille Saint-Saëns, Sergei Rahmaninov
INDREK LEIVATEGIJA tšello, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Dirigent ANDRES KALJUSTE

kava

Ester Mägi
Sümfoonia     ~12’

Camille Saint-Saëns
Tšellokontsert nr 1 a-moll     ~18’

Sergei Rahmaninov
Sümfoonia nr 1 d-moll     ~46’


Solistina on ERSO ees orkestri uus tšellorühma kontsertmeister Indrek Leivategija, kes on pikalt töötanud Saksamaal, algul Baieri Ringhäälingu sümfooniaorkestris, seejärel Bambergi Sümfoonikute tšellorühma teise kontsertmeistrina. Tema tihedasse hooaega mahuvad lisaks kontsertmeistritööle ERSOs ja Bambergi Sümfoonikutes soleerimine Pärnu Linnaorkestri hooaja avakontserdil ja Tartus Tubina festivalil Vanemuise Sümfooniaorkestri ees, samuti esinemised nii solistina kui kammerkoosseisudes Saksamaal. Solistidebüüdi ERSO ees teeb Indrek Leivategija Saint-Saënsi kirgliku ja virtuoosse esimese tšellokontserdiga, mis on romantismiajastu üks vaieldamatu pärl.

Dirigeerib Andres Kaljuste, kes kontserdi peateosena toob ettekandele Rahmaninovi esimese sümfoonia. Andres Kaljuste: “Rahmaninovi esimene sümfoonia on ehe näide sellest, kuidas aeg töötab teose kasuks. Seda kuulates on praegu raske aru saada, miks selle sünnilooga nii palju negatiivsust seostub. Teoses veetleb orientaalse müstilise muinasloo hõng, mis viib mõtted seitse aastat varem valminud Rimski-Korsakovi “Šeherezadele”. Praegu on aga Rahmaninovi esimene sümfoonia kontserdilavade lemmikuks ning meilgi on suur rõõm seda teile esitada!”

Avateose ja eelkontserdiga meenutatakse 2021. aastal meie hulgast lahkunud helilooja Ester Mägi tema 100. sünniaastapäeval. Mägi kolmeosaline miniatuurne sümfoonia valmis aastal 1968 ning tuli esiettekandele ERSO ja orkestri toonase peadirigendi Roman Matsovi esituses.

Eelkontserdil kell 18 kõlab Ester Mägi “Serenaad”, esitavad Mari-Liis Vind (flööt), Hans Christian Aavik (viiul) ja Helena Altmanis (vioola). Andres Kaljuste ja Indrek Leivategijaga vestleb pianist ning ERSO maine- ja kommunikatsioonijuht Kärt Ruubel

Kontserdi korraldaja ERSO.