Neeme Järvi 85

09.06.22 kell 19:00 - Estonia kontserdisaal
10.06.22 kell 19:00 - Estonia kontserdisaal
Villem Kapp, Anton Bruckner, Madis Järvi, Richard Wagner, Charles Gounod, Daniel-François-Esprit Auber, Robert Planquette
Eesti Rahvusmeeskoor, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Dirigent NEEME JÄRVI

kava

Villem Kapp
„Põhjarannik“    ~6′

Anton Bruckner 
Pidulik kantaat „Kiitkem Jumalat“ („Preiset den Herrn“)    ~12′

Madis Järvi
„Morbiidne sümfoonia“ (esiettekanne)

Richard Wagner
Avamäng ooperile „Tannhäuser“     ~15′

Charles Gounod
Balletimuusika ooperist „Faust“    ~18′

Daniel-François-Esprit Auber
Avamäng ooperile „Must doomino“ („Le domino noir“)    ~8′

Robert Planquette
Avamäng ooperile „Corneville’i kellad („Les cloches de Corneville)     ~6′


„See on niisugune põnev kolmnurk – orkester, publik, dirigent – ja dirigendist hakkab igaõhtune sündmus peale. Dirigent peab tooma muusika esile nii, nagu tema seda ette kujutab, ja tal peab olema see teadmine, et ta teeb muusikat kellegi jaoks.“ (Neeme Järvi).

7. juunil tähistab oma 85. sünnipäeva ERSO eluaegne aupeadirigent Neeme Järvi. Sel puhul seisab maestro kahel õhtul dirigendipuldis ning lisaks ERSOle astub lavale Eesti Rahvusmeeskoor.

Neeme Järvi ja ERSO koostöö sai alguse 1956. aastal, neli aastat hiljem sai Järvist or­kestri koosseisuline dirigent ja 1963. aastal peadirigent. Neeme Järvi juhatusel on orkester käinud paljudes maailma mainekates kontserdisaalides, sealhulgas Berliini Konzerthaus, Viini Musikverein, Linzi Brucknerhaus, Praha Rudolfinum, New Yorgi Avery Fisher Hall (praeguse nimetusega David Greffen Hall). Tänu temale sai alguse orkestri koostöö maineka Briti plaadifirmaga Chandos, Rootsi firmaga BIS, sari „Great Maestros“ koostöös Eesti firmaga ERP jpm. 2017. aastal sai Järvi oma 80. sünnipäeva puhul ERSO eluaegse aupeadirigendi tiitli. Järvi on ainsana olnud ERSO peadirigent kahel korral.

Oma pika ja ülieduka karjääri jooksul on Neeme Järvi on olnud seotud maailma erinevate orkestritega nagu Orchestre de la Suisse Romande’i, Haagi Residentie-orkester, Detroiti sümfooniaorkester, Göteborgi sümfooniaorkester, Šoti Kuninglik Rahvusorkester jpt. Järvit on tunnustatud paljude preemiate, aunimetuste ja tiitlitega, nende hulgas Rootsi Kuningriigi kõrgeim autasu Põhjatähe orden (1990), Eesti Vabariigi Riigivapi teenetemärk (III klass; 1996), Eesti Muusikanõukogu 2012. aasta interpretatsioonipreemia, Eesti Vabariigi riiklik kultuuri elutööpreemia (2017), Gramophone’i elutööpreemia (2018) ja Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali elutööpreemia (2020).