MAHLERI KAHEKSAS

08.09.23 kell 19:00 - Estonia kontserdisaal
09.09.23 kell 19:00 - Estonia kontserdisaal
Gustav Mahler
LAURA AIKIN sopran, FOROOZ RAZAVI sopran, ELINA NECHAYEVA sopran, MARIE SEIDLER metsosopran, KAI RÜÜTEL metsosopran, ALEC CARLSON tenor, MATHIAS HAUSMANN bariton, AIN ANGER bass, ERSO, segakoor LATVIJA, Eesti Rahvusmeeskoor, Rahvusooper Estonia poistekoor, Tartu poistekoor, kammerkoor Voces Tallinn, dirigent NEEME JÄRVI

kava

LAADI ALLA KAVALEHT

Gustav Mahler
Sümfoonia nr 8     ~85′


Gustav Mahleri monumentaalne kaheksas sümfoonia on tuntud ka kui „Tuhande sümfoonia“, mille esitusel osalevad kaheksa vokaalsolisti, poistekoor, kaks segakoori ja suur orkester. Teose esiettekandel 1910. aastal seisis publiku ees ei vähem ega rohkem kui 1030 muusikut ning helilooja enese dirigeerimisel saatis sümfooniat suur menu. Maksimaalse võimaliku esituskoosseisu osas on piiriks vaid kontserdisaali mahutavus.

Mahleri kaheksandas sümfoonias leidsid lõpliku ja üldistava lahenduse kõik helilooja filosoofilised, esteetilised ja eetilised otsingud. Nii monumentaalse teose jaoks jäi instrumentaalmuusika vahenditest väheks, appi tuli sõna. Esimeses osas on helilooja kasutanud katoliku nelipühahümni „Veni, creator spiritus“. See muusika on hümn loovale vaimule, kes sunnib kõike elavat ideaali poole püüdlema. Teise osa loomisel pöördus Mahler aga Johann Wolfgang von Goethe kuulsa „Fausti“ poole.

Ainult kahel õhtul on Estonia kontserdisaali laval kaheksa tippsolisti, ERSO, segakoor LATVIJA, Eesti Rahvusmeeskoor, Rahvusooper Estonia poistekoor, Tartu poistekoor, kammerkoor Voces Tallinn ning dirigent Neeme Järvi, et tuua see suursugune teos Eesti publikuni.