ERSO 96. hooaeg toob kuulajateni kuus esmaettekannet ning viib esindusorkestri nelja välisriiki

12. september 2022.

Eesti Riiklik Sümfooniaorkester avab oma 96. hooaja 16. septembril avakontserdiga „Mahler ja Tüür“. Lisaks Gustav Mahleri esimesele sümfooniale tuleb kontserdil esiettekandele Erkki-Sven Tüüri kümnes sümfoonia „Æris“ neljale metsasarvele ja sümfooniaorkestrile. Tegemist on Bochumi Sümfoonikute, Berliini Konzerthaus orkestri, Hongkongi Filharmoonia ja ERSO ühistellimusega, mida toetas Kultuuripartnerluse SA. Kontserdil soleerib hinnatud metsasarvekvartett German Hornsound, kes on ühtlasi helitöö idee algataja.

Hooaja vältel on võimalik osa saada veel mitmest esmaettekandest. 28. oktoobril tuleb rahvusvahelise festivali „Afekt“ raames esiettekandele auhindadega pärjatud eesti helilooja Jüri Reinvere flöödikontsert, mida esitab Monika Mattiesen. Hilisõhtuse kontserdisarja „Audiospaa“ teisel kontserdil kõlab esimest korda Ülo Kriguli süntesaatorikontsert, mille solistina astub lavale Taavi Kerikmäe. 28. aprillil festivali „Eesti Muusika Päevad“ raames tuleb esiettekandele aga lausa kolm uut teost. Kõlab Tatjana Kozlova-Johannese, Maria Rostovtseva ning Evelin Seppari värske looming, soleerivad ERSO klarnetirühma kontsertmeister Soo-Young Lee ning löökpillimängija Vambola Krigul.

ERSO peadirigendil ja kunstilisel juhil Olari Eltsil on suur rõõm külalissolistide üle, kes uuel hooajal ERSO ees soleerivad. „Tänavu saabuvad Eestisse maailma paremikku kuuluvad viiuldajad Isabelle Faust, Daniel Lozakovich ja Renaud Capuçon. Lisaks on meil hea meel, et saame kuulda meie oma fantastilist Triin Ruubelit ja loomulikult värskeid konkursivõitjaid Hans Christian Aavikut ning tšellist Marcel Johannes Kitse,“ ütleb Elts. „Algaval hooajal soleerivad ERSO ees meie armastatud pianistid Sten Heinoja, Sten Lassmann ja Tähe-Lee Liiv, samuti on aukartustäratav tänavune külalisdirigentide nimekiri. Loomulikult jätkab oma kontsertidega ERSO eluaegne aupeadirigent Neeme Järvi ning tervitame taas Arvo Volmerit, Tõnu Kaljustet, Risto Joosti, Mihhail Gertsi, Kristiina Poskat ning muidugi Paavo Järvit. Teistest maailmanimedest peab kindlasti mainima Poola grand old man’i Antoni Witi ja loomulikult meile alati oodatud Joseph Swensenit, Jun Märklit ja Hannu Lintut,“ toob Elts välja hooaja tippsündmused.

SA ERSO juhatuse liige Kristjan Hallik märgib, et 96. hooaja märksõnaks on tasakaal, mis on saavutatud nii kavade, dirigentide kui ka solistide tasandil: „Tasakaal valitseb eri ajastute muusika, regulaarsete külalisdirigentide ja uute tulijate ning maailma tippsolistide ja meie oma tõusvate tähtede vahel,“ selgitab Hallik. „Tasakaal on hooaja alguseks leidmata veel ERSO palkade ja hüppeliselt kasvanud elukalliduse vahel. Eesti esindusorkestri muusikute väärtustamine peab olema riigi jaoks oluline küsimus,“ lisab Hallik. Lisaks palgatõusu küsimusele soovib ERSO uuel hooajal jätkata ka uue kontserdisaali vajaduse rõhutamist: „Selle hooaja eesmärk on jõuda laiema konsensuseni, kus võiks olla pealinnas kultuurilise tõmbekeskuse asukoht. Oluline on, et ERSO juures jätkavad ka meie head toetajad. Tänu neile saame pakkuda publikule palju värvikirevama hooaja, kui seda oleks võimalik teha ilma toetajateta,“ tänab Hallik ERSO sponsoreid Epiima, Livikot, Reval Caféd, Icosagenit ning Radisson Collection hotelli.

Käesoleva aasta detsembris läheb ERSO koos peadirigendi ja kunstilise juhi Olari Eltsiga välisturneele Saksamaale ning Prantsusmaale. Kontsertidel Nürnbergis, Pariisis ja Münchenis kõlab eesti heliloojate Arvo Pärdi ja Rudolf Tobiase ning Pjotr Tšaikovski ja Antonín Dvořáki looming. Solistina astub kontserdireisil üles viiuldaja Daniel Lozakovich. Maikuus annab ERSO 12 kontserti Suurbritannias, kus Olari Eltsi juhatusel kõlab Arvo Pärdi, Antonín Dvořáki, Sergei Rahmaninovi, Jean Sibeliuse ning Thea Musgrave’i looming. Klaveril soleerib Freddy Kempf.