8. mail kõlab Estonia kontserdisaali laval, parteris, rõdudel ja koridorides Lepo Sumera muusika

06. mai 2020.

8. mail täitub 70 aastat helilooja Lepo Sumera sünnist. Helilooja sünniaastapäeval kõlab ERSO TV otse-eetris tema kammermuusika, esitajateks ERSO solistid ja pianist Kadri-Ann Sumera. Selleks, et publik oma kodudes saaks Estonia kontserdisaali meelde tuletada, esinevad muusikud maja erinevates paikades. Pärast kammerkontserti jõuab Klassikaraadio vahendusel eetrisse ERSO möödunud aasta üks tippsündmusi, suvine Noblessneri valukoja kontsert Paavo Järvi juhatusel, kus ERSO tšellorühma kontsertmeister Theodor Singi esituses kõlas Sumera tšellokontsert.

Selleks, et saada märguannet live-kontserdi alguse kohta, soovitame Youtube’is tellida meeldetuletuse (Set reminder): https://youtu.be/HTWGnn2n_fQ

Lepo Sumera loomingu kuuest sümfooniast nelja esiettekanded kõlasid ERSO esituses: esimene sümfoonia Vitali Katajevi (1981), teine Peeter Lilje (1984), kolmas Paul Mägi (1988) ja kuues Arvo Volmeri (2000) juhatusel. Neljanda ja viienda sümfoonia esiettekanne toimus vastavalt Badische Staatskapelle ja Eri Klasi esituses Karlsruhes (1994) ning Malmö Sümfooniaorkestri ja Paavo Järvi esituses Malmös (1997), neidki on esitanud ERSO. Kõik kuus sümfooniat on talletatud ka plaatidele. Sageli on ERSO esituses kõlanud Sumera konservatooriumi ajal loodud ning tema erialaõpetaja Heino Elleri mälestuseks kirjutatud “In memoriam”, “Musica profana”, tšellokontsert ja klaverikontsert.

“Mäng ja kannatus, show ja draama, maskeraad ja piiritu tundesiirus” – just selliste vastandipaaridega iseloomustatakse Lepo Sumera loomingut Eesti Muusika Infokeskuse kodulehel. Tegemist oli karismaatilise isiksusega, kelle rikkaliku loomingu olulisimaks teljeks oli sümfooniaorkester ning loomingu kandvaimaks osaks kuus sümfooniat. “Orkester annab võimaluse suureks mõtteks, pikaks kaareks, orkestri värvid lubavad maalida muusikaväliseid maailmu ja panna kuulaja unustama, et tegemist on orkestri või üldse kõigest muusikaga,” on oma isa orkestriarmastuse hiljuti sõnastanud Kadri-Ann Sumera. Lepo Sumera on kirjutanud ka kammer-, vokaal-, teatri- ja filmimuusikat ning oluline oli ka tema tegevus elektroakustilise muusika vallas. Ta õpetas Eesti Muusikaakadeemias klassikalist kompositsiooni, kuid oli ka elektronmuusikastuudio üks rajajatest ja esimene juhataja. Aastatel 1990–1992 oli Lepo Sumera taasiseseisvunud Eesti esimene kultuuriminister, 1993–2000 heliloojate liidu esimees. Lepo Sumera ise oli õppinud kompositsiooni Tallinna Muusikakeskkoolis Veljo Tormise, Tallinna Riiklikus konservatooriumis Heino Elleri ja Heino Jürisalu juhendamisel ning täiendanud end Moskva konservatooriumi assintentuuris Roman Ledenjovi juures.