Neeme Järvi ja ERSO tervitus laulupeole!

19. juuni 2009.

Seoses Neeme Järvi osalemisega peatselt algaval laulupeol, korraldavad Eesti Kontsert ja Eesti Riiklik Sümfooniaorkester (ERSO) koos maestroga 1. juulil laulupeo tervituseks erikontserdi.

„Kontsert on mõeldud lisapalaks ERSO väga edukale Ameerika turneele ja avamänguks eelseisvale laulupeole. Tahan tervitada kõiki laulupeolisi ja kutsuda kuulama meie rahvusorkestri Ameerika turneel publiku sooja vastuvõtu saanud ja mulle väga südamelähedasi teoseid,“ ütles Järvi. Selle kontserdiga soovib maestro eriliselt esile tõsta ERSO märtsis Eri Klasi ja peadirigendi Nikolai Aleksejeviga kuu aega kestnud Ameerika turnee tähtsust Eesti rahvusorkestri teadvustamisel maailma kõrgetasemeliste orkestrite seas. Järvi peab turneed väga edukaks ning rõhutab, et selle fakti väärtusele tuleb inimeste tähelepanu rohkem suunata. Loodame, et täitub turnee korraldaja Opus 3 Artistsi, kes on üks USA kahest suurimast orkestriturneesid korraldavast agentuurist, esindajate lubadus ERSOt nelja aasta pärast taas Ameerikas võõrustada.

Samuti tõdeb Neeme Järvi, et tal seisab ees üle pika aja tore tutvumine ERSOga puhtsümfooniliste teoste ettekandele toomisel. ERSO peadirigendina aastatel 1963–1979 andis ta suure panuse orkestri kunstilise taseme tõstmiseks. Võrreldes tolle ajaga on praegune ERSO kvaliteedilt hoopis teine – orkester, kes on võitnud Grammy auhinna ning leidnud tunnustust tuntud muusikaajakirjades, nagu BBC Music Magazine ja Gramophone. Sümfooniat juhatas Järvi ERSO ees viimati 2005. a. festivalil „Tubin ja tema aeg“, mil toodi ettekandele Eduard Tubina Kuues sümfoonia. Viimased koostööd ERSOga on olnud aga vokaalsümfoonilise muusika vallast – 2008. a. novembris Rudolf Tobiase oratooriumi „Joonase lähetamine“ ja mais 2007 oma 70. juubeli kontserdil Villem Kapi, Veljo Tormise ja Ferenc Liszti vokaal-instrumentaalteoste ettekandel. Mõlemad kontserdid salvestas mainekas Ameerika plaadifirma Video Artists International. Neeme Järvi juubelikontserdi DVD ilmus 2008. a., järge on ootamas ka Tobiase oratoorium.

1. juulil kell 19 Estonia kontserdisaalis ettekandele tulevad Jean Sibeliuse Sümfoonia nr 2 D-duur ja Antonín Dvořáki Sümfoonia nr 8 G-duur on maestrole hingelähedased teosed. Järvi peab Sibeliuse sümfooniat oma leivanumbriks, mida ta on juhatanud erinevate orkestrite ees vast juba sada korda, ning Dvořáki sümfooniat esitas ta alles selle aasta märtsis Philadelphia Orchestra’ga. Seega on dirigendil huvitav võimalus kõrvutada ERSOt USA viie mainekama orkestri hulka kuuluva kollektiivi tasemega.

Lisaks sümfooniatele esitatakse Eesti Rahvusmeeskoori (RAM) ja Rahvusooper Estonia solist Jassi Zahharovi osavõtul Eesti üks populaarsem kooriteos, Villem Kapi poeem „Põhjarannik“, mis sobib suurepäraselt laulupeo eelakordiks.

Üldlaulupeol osales ERSO esmakordselt ühendorkestris 1965. a. Neeme Järvi juhatusel. Üksinda aga esines ERSO laulukaare all esimest korda alles 2004. a. üldlaulupeol, kus üheks dirigendiks oli taas Neeme Järvi. Sel aastal, teist korda ajaloos, on laulupeolistel võimalus ERSO mängu kuulata lisaks Neeme Järvile veel Olari Eltsi, Arvo Volmeri, Eri Klasi, Nikolai Aleksejevi, Paavo Järvi, Jüri Alperteni jt juhatusel.

Maestro Järvi on rõõmus, et saab huvilistele pakkuda enne laulupidu tõeliselt head muusikat ning loodab, et kontserdist kujuneb suur muusikasündmus.

Kontserdi pileteid on soovijail võimalik osta üleilma internetist www.piletimaailm.com ja www.piletilevi.ee ja kohapealt Eesti Kontserdi piletikeskusest (tel +372 614 7760) ning Piletimaailma ja Piletilevi müügikohtadest üle Eesti.

1. juulil kell 19 Estonia kontserdisaalis:
V. Kapp – „Põhjarannik“
Dvořák – Sümfoonia nr 8 G-duur
Sibelius – Sümfoonia nr 2 D-duur
Jassi Zahharov (bariton)
Eesti Rahvusmeeskoor
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent – Neeme Järvi.

http://www.eesti.ca/?op=article&articleid=24189