Neeme Järvi

Eluaegne aupeadirigent

Eluaegne aupeadirigent aastast 2017
Kunstiline juht ja peadirigent aastail 2010–2020
Peadirigent aastail 1963–1979

Neeme Järvi ja ERSO koostöö sai alguse 1956. aastal, neli aastat hiljem sai Järvist orkestri koosseisuline dirigent ja 1963. aastal peadirigent. Neeme Järvi tulek ERSO (tolleaegse nimetusega Eesti Raadio SO) juurde tõi kaasa mängutaseme tuntava tõusu ja stabiliseerumise. Oluliselt laienes orkestri repertuaar ning aktiviseerus muusika salvestamine Eesti Raadiole ja heliplaadifirmale Melodija. 1970. aastate teisel poolel said alguse iga-aastased esinemised Leningradi Filharmoonia Suures saalis ning esinemised ja salvestused Moskvas. Koos Neeme Järviga käis orkester ka esimestel välisreisidel: 1972. aastal Rumeenias ja Bulgaarias ning 1976. aastal Kuveidis. 1977. aastal sai alguse 14 hooaega kestnud raadio ja televisiooni ühine otsesaade „ERSO stuudiotund“. Tema algatusel sai orkester 1975. aastal nimeks Eesti Riiklik Sümfooniaorkester (ERSO).

Neeme Järvi taaskohtumine ERSOga pärast tema emigreerumist 1980. aasta alguses toimus 1993. aastal, kaks aastat hiljem viis ta orkestri Tobiase oratooriumiga “Joonase lähetamine” Göteborgi, Stockholmi, Malmösse ja Helsingisse. Tema tegevushaare oli globaalne ja põhitähelepanu koostööl maailma juhtivate orkestriga, ent aastatuhande vahetuse paiku jõudis ta mitmel korral ka ERSO ette: ettekandele toodi Artur Kapi oratoorium “Hiiob”, esineti festivalil “Tubin ja tema aeg” ja tähistati ühiselt sajandi möödumist Estonia kutseliseks teatriks saamisest, 2007. aastal juhatas ta koos poegade Paavo Järvi ja Kristjan Järviga ERSOt oma 70. sünnipäeva kontsertidel.

Hooajast 2010/2011 sai Neeme Järvi taas ERSO kunstiline juht ja peadirigent. Esimesele, orkestri siseelus turbulentsele hooajale järgnesid Neeme Järvi juhatusel üheksa sisukat, põnevate kontsertide, rikkalike salvestuste ning turneederikast hooaega. Neeme Järvi ja ERSO teist ühist perioodi jäävad meenutama taas publikust tulvil Estonia kontserdisaal ning ERSO viimine maailma parimatele kontserdilavadele: Berliini Konzerthaus, New Yorgi Avery Fisher Hall (praeguse nimetusega David Greffen Hall), Maria Teatri kontserdisaal, Viini Musikvereini kuldne saal, Linzi Brucknerhausi suur saal, Praha Rudolfinumi Dvořáki saal ning Prantsuse Raadio Montpellier’ muusikafestivali pidulik avamine. ERSO kolmest pikast turneest Ameerika Ühendriikides kaks (2013 ja 2018) on toimunud koos maestro Neeme Järviga, kontserte käidi andmas Hiinas ja Hongkongis, aga ka Gruusias ja Armeenias ja Lahtis Sibeliuse festivalil, Balti riikide sümfooniaorkestrite festivali näol pandi alus kolme riigi sümfooniaorkestrite tihedale koostööle.

Igal pool ja alati on Neeme Järvi kavades aukohal olnud eesti muusika, tema ja ERSO esituses on kõlanud väga-väga paljude Eesti heliteoste esiettekanne. Neeme Järvi on olnud ka orkestri taas väga aktiivseks muutunud salvestustegevuse väsimatu mootor. Tänu temale sai alguse orkestri koostöö maineka Briti plaadifirmaga Chandos, Rootsi firmaga BIS, sari “Great Maestros” koostöös Eesti firmaga ERP jpm. 2017. aastal saime Estonia kontserdisaalis nautida ERSOt koos kahe maailma tippmuusiku – bariton Thomas Hampsoni ja dirigent Neeme Järviga. See elamus on jäädvustunud meie südameis ning talletatud ka tulevaste põlvede jaoks nii helis kui pildis.
Maestro Neeme Järvi sai ERSO-lt 2017. aastal oma 80. sünnipäeva puhul eluaegse aupeadirigendi tiitli.


Suure muusikute dünastia pea Neeme Järvi on üks tänapäeva hinnatuimaid dirigente. Ta juhatab maailma tipporkestreid, teeb koostööd parimate solistidega ning tema kui ühe enim plaadistava dirigendi diskograafiasse kuulub ligi 500 plaati.

Oma pika ja ülieduka karjääri jooksul on Neeme Järvi olnud seotud maailma erinevate orkestritega. Ta on Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri eluaegne aupeadirigent, Orchestre de la Suisse Romande’i, Haagi Residentie-orkestri, Detroiti sümfooniaorkestri ja Göteborgi sümfooniaorkestri emeriit-peadirigent ning Šoti Kuningliku Rahvusorkestri audirigent.

Neeme Järvi muljetavaldavat diskograafiat ehivad Prokofjevi, Šostakovitši, R. Straussi, Mahleri, Dvořáki, Glazunovi, Griegi, Sibeliuse, Nielseni ja Brahmsi kõigi sümfooniate paljukiidetud salvestused. Lisaks on ta kuulajaile tutvustanud ka selliste veel vähemtuntud heliloojate nagu Wilhelm Stenhammari, Hugo Alfvéni, Niels Gade, Franz Berwaldi, Johann Svendseni ja Johann Halvorseni loomingut, samuti Eesti heliloojate Rudolf Tobiase, Artur Kapi, Eduard Tubina ja Arvo Pärdi teoseid. Neeme Järvi on salvestanud muusikat firmadele Chandos, Deutsche Grammophon, BIS, EMI jpt.

Neeme Järvit on tunnustatud paljude preemiate, aunimetuste ja tiitlitega, nende hulgas Rootsi Kuningriigi kõrgeim autasu Põhjatähe orden (1990), Eesti Vabariigi Riigivapi teenetemärk (III klass; 1996), Eesti Muusikanõukogu 2012. aasta interpretatsioonipreemia, Eesti Vabariigi riiklik kultuuri elutööpreemia (2017), Gramophone’i elutööpreemia (2018) ja Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali elutööpreemia (2020). Ta on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, Göteborgi ülikooli, Aberdeeni ülikooli, Detroiti Wayne State University, Rootsi Kuningliku Muusikaakadeemia ja Michigani ülikooli audoktor, samuti esimene Tallinna Vapimärgi ordeni kavaler, Michigani osariigi ning Göteborgi linna aukodanik jne. Neeme Järvi kuulub ka 1999. aastal valitud 20. sajandi Eesti saja suurkuju hulka.

Neeme Järvi lõpetas 1955. aastal Tallinna muusikakooli koorijuhtimise ja löökpillide erialal Helvi Voore ja Kristjan Vestre juhendamisel, 1960. aastal Leningradi konservatooriumi sümfooniaorkestri- ja ooperidirigeerimise erialal professor Nikolai Rabinovitši klassis ning 1966. aastal samas ka aspirantuuri Jevgeni Mravinski ja Nikolai Rabinovitši juhendamisel. 1971. aastal võitis Järvi I preemia Roomas Accademia Nazionale di Santa Cecilia VI rahvusvahelisel dirigentide konkursil.

1960–1963 oli Neeme Järvi Eesti Raadio SO dirigent, 1963–1979 peadirigent, 1963–1975 oli ta ühtlasi Estonia teatri peadirigent. Ta juhatas kõiki olulisemaid Leningradi ja Moskva sümfooniaorkestreid, käies nendega ka välisturneedel, juba 1960. aastate teises pooles ka Londoni orkestreid jpt, 1979. aastal debüteeris New Yorgi Metropolitan Opera’s.
Aastal 1980 emigreerus Neeme Järvi koos perega Ameerika Ühendriikidesse. 1981–2004 oli ta Göteborgi SO peadirigent (praegu emeriitpeadirigent), 1984–1988 Royal Scottish National Orchestra peadirigent (aastast 1990 selle audirigent), 1990–2005 Detroiti SO muusikadirektor (aastast 2005 emeriitmuusikadirektor), 2005–2008 New Jersey SO muusikadirektor (praegu audirigent), 2005–2012  Haagi Residentie-orkestri peadirigent (praegu emeriitpeadirigent), 2010–2020 taas ERSO kunstiline juht ja peadirigent (praegu eluaegne aupeadirigent), 2012–2015 Orchestre de la Suisse Romande’i kunstiline juht ja peadirigent. 1982–1985 oli ta Birminghami SO ja aastast 1995 Jaapani Filharmoonia Orkestri esimene külalisdirigent. Alates 2000. aastast toimuvad Eestis Neeme Järvi rahvusvahelised dirigentide meistrikursused, millest on välja kasvanud Järvi Akadeemia.


NEEME JÄRVI PLAADID ERSOga