KEVADKLASSIKA

06.05.22 kell 20:00 - Estonia kontserdisaal
06.05.22 kell 21:00 - Estonia kontserdisaal
Rudolf Tobias, Franz Schubert, Joachim Raff, Mõkola Ovsjanniko-Kulikovskõi (Mihhail Goldstein)
TRIIN RUUBEL viiul, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Dirigent NEEME JÄRVI

kava

Kontserdisarja “Audiospaa” esitleb Radisson Collection

Rudolf Tobias
“Nokturn” (“Ööpala”) keelpilliorkestrile (orkestreerinud Eduard Tubin)     ~8′

Franz Schubert
Sümfoonia E-duur (orkestreerinud Felix Weingartner)    ~34′

Joachim Raff
“Kavatiin” viiulile ja orkestrile    ~5′

Mõkola Ovsjanniko-Kulikovskõi (Mihhail Goldstein)
“Sümfoonia nr 21”    ~25′


Eelkontserdil kell 20 räägib psühholoog VIKTORIA SAAT sellest, kuidas vaikuse ja muusikaga vaimset tervist toetada. Muusikalise numbrina kõlab ERSO kvarteti (TRIIN RUUBEL viiul, TRIIN KRIGUL viiul, HELENA ALTMANIS vioola, THEODOR SINK tšello) esituses Arvo Pärdi “Psalom”.

Kontserdi pilet sisaldab ka sissepääsu eelkontserdile.

Üle pika aja on orkestri ees ERSO eluaegne aupeadirigent Neeme Järvi, kelle juhatusel tuleb ettekandele valik põneva taustaga ning kontserdilavadel mitte just sageli kõlavatest teostest.

Franz Schuberti E-duur sümfoonia ei jõudnud helilooja eluajal visanditest kaugemale, ent on hiljem pakkunud rohkelt avastamis- ja mänguruumi. Neeme Järvi juhatusel kõlab Austria dirigendi ja helilooja Felix Weingartneri versioon aastast 1934.

Esmakordselt jõuab Eesti publiku ette ka üks muusikalooline petuteos. Nimelt väitis viiuldaja Mihhail Goldstein aastal 1948, et avastas Odessa ooperiteatri arhiivist Mõkola Ovsjanniko-Kulikovskõi 21. sümfoonia, mis on väidetavalt pühendatud 1805. aastal avatud Odessa ooperiteatrile. Hiljem selgus siiski, et tegemist on Goldsteini enda loominguga. Sümfoonia finaaliks on ukraina rahvatants kasatšokk.

Eesti muusikast kõlab Rudolf Tobiase teisest keelpillikvartetist “Ööpala”, mille on keelpilliorkestrile seadnud Eduard Tubin. ERSO kontsertmeister, viiulisolist Triin Ruubel astub orkestri ette soologa Saksa ja Šveitsi juurtega helilooja Joachim Raffi algselt viiulile ja klaverile loodud “Kavatiinis”.

Kontserdi korraldaja ERSO.

Kontserti toetab