ERSO lõpetab hooaja tantsuõhtuga

30. juuni 2020.

ERSO 93. hooaeg kujunes väga ettearvamatuks: viiruse tõttu jäid ära mitmed suured kontserdid, kuid eriolukorra ajal andsid ERSO muusikud kümme veebi vahendusel edastatud kontserti ning esimesena Eestis lasti juunis mitmele kontserdile ka piiratud arv publikut saali. Hooaja lõpetab orkester kolmapäeval, 1. juulil Estonia kontserdisaalis. ERSO ees on tulevane peadirigent Olari Elts ning suvele minnakse vastu kahe tantsulise kontserdiga kell 17 ja kell 20.

Juba homme kõlab lausa kahel kontserdil Estonia kontserdisaalis Mozarti, Beethoveni ja Tubina looming, kava, mille pani kokku dirigent Olari Elts, seob kokku meeleolukad tantsud ning kaks lühikest sümfooniat: prantsuse publiku maitset silmas pidades sündinud Mozarti 31. ehk „Pariisi sümfoonia“ ja Beethoveni kaheksanda, mida helilooja nimetas oma väikeseks F-duur sümfooniaks. „Lahing on võidetud, kuigi võitlus planeedi tervise nimel käib edasi. Praegu aga on aeg  hingata pisut kergemalt ja teha mõned  julgemad suvised tantsusammud. Kontra (contra) koroona kontratantsudega,” kommenteerib tulevasi kontserte Olari Elts.

Esitusele tulevad Mozarti ja Beethoveni kontratantsud. See tantsuliik on algselt pärit Inglismaalt, kontratantse tantsitakse nii vastakuti asetsevates kolonnides kui ka paarides ning omal ajal olid need populaarsed kõigi ühiskonnaklasside seas. Tantsumuusikasse pistsid heliloojad aeg-ajalt sisse ka tuntud viise või meloodiakatkeid, nii ka Mozart ja Beethoven.

Muuhulgas kõlavad kaks osa Eduard Tubin süidist „Eesti rahvatantsud“, mis on Tubina kolmest rahvaviisidel põhinevast süidist esimene. Võrreldes Tubina järgmiste rahvaviisiaineliste süitidega on “Eesti rahvatantsud“ vormiliselt kõige lihtsam ning pigem on tegu rahvaviisiseadete, mitte algupäraste kompositsioonidega, ent tänu meisterlikule ja värvikale orkestrikäsitlusele on tegemist kunstiliselt kõrgetasemelise teosega.

Huvilistel on võimalik jälgida kell 20 algavat kontserti ka otseülekandena nii ERSO TV kui Klassikaraadio vahendusel.

Lisainfo:
Anastassia Dratšova
anastassia@erso.ee
+372 55916274

erso.ee
facebook.com/eestiriikliksumfooniaorkester