ERSO ühendab lastekontserdil muusika ja mustkunsti

12. november 2019.

Käesoleval nädalal jätkab ERSO lastele ja peredele suunatud programmiga „Kasvan koos muusikaga“, mis areneb samm-sammult koos 2015. ehk muusika-aastal sündinud lastega. Esmakordselt jõuab üks kontsert ka Tallinnast väljapoole – seekord Raplasse.

Esimestel aastatel tõsteti kontserdisaalist toolid välja ning beebid koos vanematega kuulasid kontserti võimlemismattidel, kaasatud olid liikumisjuhid ja muusikaterapeudid. Nüüd juba teist aastat istub noor publik toolidel, kuid jätkuvalt on kontserdile kavandatud osalustegevus – sel aastal aitavad lastel koos ERSOga muusikamaailma avastada dirigent Edmar Tuul ja mustkunstnik Meelis Kubo.

ERSO muusika-aasta beebid, 2016. Foto Mait Jüriado.

„Kava koostamisel tuli arvestada, et saalis on kõige ausam publik üldse. Lapsed ei ilusta oma arvamusi, nad ütlevad nii, nagu on. Seega on tegemist ka kõige keerulisema  publikuga. Teine kriteerium minu jaoks oli see, et saaksime maagilise muusikamaailma avada võimalikult laia spektriga,“ kommenteerib lastekontserdi kava koostamise keerukust dirigent Edmar Tuul. „Mendelssohni „Hebriidide avamäng“ viib meid Šotimaal asuvatesse  sügavatesse koobastesse. See teos on imeline näide sellest, kuidas muusikaga saab luua muinasjutulise maailma ning rännata kuhu iganes soovid. Holsti “Sõnadeta laulu” juurde võib igaüks oma teksti ise välja mõelda – ja uskuge, see muusika pakub rohkelt inspiratsiooni. Delius toob meieni looduse muusika ehk linnulaulu. Kavast ei ole puudu ka mustkunst ja ühine musitseerimine. Tänu Gustav Ernesaksa „Rongisõidule“ saame üheskoos teha väikese sõidu ühel väga tuntud rongijuhi rongil ning kontserdi lõpetab lastele juba varasematest aastatest tuttav Arvo Pärdi „Ukuaru valss“,“ lisab Tuul.

ERSO muusika-aasta lapsed, 2018. Foto Marii Joala.

Selle aasta kontserdid on mõeldud eelkõige 4-5-aastastele lastele, kuid oodatud on ka nooremad ja vanemad lapsed ning loomulikult emad-isad, vanaemad-vanaisad.

„Kasvan koos muusikaga“ näol on tegemist pikaajalise ja tulevikku vaatava projektiga, mille saatel üks põlvkond lapsi kasvab täiskasvanuks. Loodame, et need kontserdid panevad idanema nii mõnegi lapse südames muusikaarmastuse ning aitavad vanematel oma lapsi muusika juurde suunata. Igast muusika-aasta lapsest ei pea sirguma muusik, kuid arusaamine muusikast ja armastus selle vastu aitavad mudilastel kindlasti paremaks inimeseks kasvada. Võimalik, et aastate pärast jõuab nii mõnigi muusika-aastal sündinud laps ka ise orkestri ette musitseerima või saab temast praegustele orkestrantidele hea kolleeg.

ERSO muusika-aasta lapsed, 2019. Foto Liisi Rusnak.

Kontserdid toimuvad 15. novembri kell 10 ja kell 18 Estonia kontserdisaalis, 16. novembril kell 11 Rapla kultuurimajas.
Kavas Mendelssohni, Holsti, Deliusi ning Eesti heliloojatest Ernesaksa ja Pärdi muusika.
Solistid Kaido Suss kontrafagotil ja Maila Laidna klaveril.
ERSO, dirigent Edmar Tuul, kaastegev mustkunstnik Meelis Kubo.