ERR salvestab Mezzole ERSO kontserdi “Pärt ja Mahler”

04. november 2015.

Reedel, 6. novembril toimub Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri kontsert “Pärt ja Mahler. Arvo Pärt 80”, mille salvestab Eesti Rahvusringhääling ning juba lähiajal jõuab salvestis Prantsuse telekanali Mezzo eetrisse. Tegemist on ERSO esimese kontserdiülekandega Mezzo programmis. 1992. aastast tegutsev Prantsuse telekanal Mezzo on keskendunud klassikalisele ning džäss- ja maailmamuusikale ning on kättesaadav 18 miljonile muusikasõbrale 44-s riigis.
Peagi saab kontserti näha ka Eesti Televisooni vahendusel.

“Pärt ja Mahler. Arvo Pärt 80” on ERSO ja dirigent Kristjan Järvi kummardus tänapäeva tuntuimale klassikalise muusika heliloojale Arvo Pärdile, kes tähistas 11. septembril 80. sünnipäeva. Kavas on kahe karismaatilise, nii oma aja kultuuri- ja muusikaelu kui ka teisi heliloojaid mõjutanud suurmehe, Gustav Mahleri ja Arvo Pärdi looming.

Kristjan Järvi: “Mõlema helilooja esimene sümfoonia esindab seda ajastut, mil teos on loodud. Kui Mahler tõi 19. sajandi lõpul muusikasse uue laine, siis aastakümneid hiljem tegi seda ka Arvo Pärt. Minu meelest on need kaks muusikut vaimselt sarnased, mõlema esimeses sümfoonias kõlab värskus, samasugune uue kõla  ja uue isikliku väljenduse otsimine. Mõlema suurkuju muusikas on üheaegselt esindatud nii globaalne mõtlemine kui ka väga isiklik väljenduslaad.”

Proov Estonia kontserdisaalis 2. novembril 2015.
Proov Estonia kontserdisaalis 2. novembril 2015.

Kristjan Järvit on nimetatud 21. sajandi artisti arhetüübiks, laia haardega muusikuks, kes tegutseb ilma silmaklappide ja piirideta. Oma innovatiivsete ideede elluviimiseks on Järvil väljundeid üle kogu maailma: ta on Leipzigi Raadio sümfooniaorkestri (MDR) ja Gstaadi festivali orkestri peadirigent, New Yorgis resideeriva klassikale, hip-hopile ja džässile pühendunud Absolute Ensemble’i asutajaliige ja dirigent ning Läänemeremaade noorteorkestri asutajaliige ja dirigent. Külalisdirigendina juhatab ta orkestreid üle maailma.

Äsja võitis Kristjan Järvi Läänemeremaade noorteorkestriga  Euroopa 2015. aasta kultuuripreemia, mis antakse silmapaistvate saavutuste eest Euroopas ja Euroopa heaks. Kaks aastat tagasi võitis ta sama auhinna oma Leipzigi Raadio sümfooniaorkestriga. Laureaatide nimistust leiame ka sellised staarid nagu dirigendid Kurt Masur ja Daniel Barenboim, ooperitäht Plácido Domingo, Berliini Filharmoonikud jt.

Proov Estonia kontserdisaalis 2. novembril 2015.
Proov Estonia kontserdisaalis 2. novembril 2015.
Pärast kontserti toimub Estonia kontserdisaali fuajees dirigendi autogrammitund.
Pärast kontserti toimub Estonia kontserdisaali fuajees dirigendi autogrammitund.

PÄRT JA MAHLER. Arvo Pärt 80

Reedel, 6. novembril kell 19 Estonia kontserdisaalis
Sarja MAESTRO II kontsert

Arvo Pärt
Sümfoonia nr 1 “Polüfooniline”
“La Sindone”
“Swansong”

Gustav Mahler
Sümfoonia nr 1 D-duur

Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent KRISTJAN JÄRVI

Täpsem info kontserdi kohta.