Eri Klas toob pulti 23 dirigenti, Anu Talist Neeme Järvini

02. juuli 2004.

24. üldlaulupeo I kontserdi peadirigent usaldas finaali juhtimise Neeme Järvile. Eri Klas, mis trikke te veel enne pidu teete ja kavaväliseid dirigente enda asemele pulti toote? Ise juhatate vaid hümni ning I kontserdi finaali, Giuseppe Verdi “Aida” “Triumfikoori” annate Neeme Järvile, kes üldse ei pidanud dirigeerima!
Kas räägin teile ausalt?

Rääkige ausalt!
Mina vastutan selle kontserdi eest ja minu jaoks pole vastutus see, et säraksin, vaid et asi toimuks. Minu idee oli, et laulupeo esimesel päeval juhataksid kõik eesti dirigendid, sest laulupeod on tihtipeale suur armukadeduse paraad, et kes mida juhatab. Selle vähendamiseks ja meie sõpruskonna laiendamiseks mõtlesin, et juhatama võiks tulla kõik eesti dirigendid.

Võrreldes teise päeva kontserdiga on sel korral esimene kontsert tõesti esmakordselt pulti astuvate dirigentide rohkuse poolest teistsugune! Nojah, mõtlesin, et igaüks juhatab esimesel kontserdil ühe loo, aga selle eest saavad koor ja orkester enda ees näha 16 dirigenti (koorijuhtidega koos isegi 23 – toim). Aga oli kahju teada, et Neeme Järvi ei tule sellele laulupeole.

Saatis hoopis pojad?!
Mitte asemel! Pöördusin ise kutsega Paavo ja Kristjani poole. Mõlemad olid nõus tulema. Neeme Järvi tõesti ei tulnud kevadel siia ja juhatasin tema palvel tema eest Pietro Mascagni ooperit “Talupoja au” ja Tubina festivali. Tubina festivalil ütles mulle Rumessen (Vardo Rumessen – toim), et Neeme siiski tuleb peole, istub siin esimeses reas ja kuulab. See tundus mulle kuidagi imelikuna. Helistasin talle eelmisel laupäeval Tokyosse ja ta kinnitas, et tuleb tõesti siia, sest teda ju huvitab, kuidas ta poisid juhatavad. Ütlesin, et kui tuled laulupeole ja kui oled tervise juures, võiksid siiski midagi juhatada. Tema vastas, et sellisel juhul tahaks ta juhatada midagi kaalukat ja suurt. Sain vihjest aru. Kõige suurem, mida sain pakkuda, on finaal, kus laulavad kõik koorid ja orkester, mida mina pidin juhatama.

Teil endal süda verd ei tilkunud?
Ma ei ole selline inimene. Mina juhatan hümni, Šostakovitšit ja teise päeva lõpus Raimond Kulli “Kodumaad”. (Dmitri Šostakovitši “Pidulikku avamängu” pidi esialgu juhatama ERSO peadirigent Nikolai Aleksejev, kuid kolm nädalat tagasi selgus, et ta on sel ajal muude kohustustega seotud – toim.)

Kas keegi võimalikest dirigentidest on ka puudu?
Kaks – Arvo Volmer ja Vello Pähn on välismaal.

Kas kontserdil on eriline vaid suur hulk uusi dirigente või veel midagi?
Ka repertuaar. Siin on palju selliseid teoseid, mida laululaval pole kunagi lauldud. Lauldakse mitmes keeles. Laulupidu on UNESCO tiiva all. Kui rääkida väest, mis laulukaare alla koguneb, siis see on ehk hingeline Eesti kaitsevägi. Ja kui mäe otsas istub isa Ernesaks ning ilm meid ka aitab, siis on oodata toredat laulupidu.

Ja jutud laulupeo hääbumisest…
…jutud laulupeo hääbumisest on täiesti kadunud, sest isegi laulupeo pileteid pole juba saada (toolidega kallimas sektoris – toim)! Loodan, et Eesti valitsused saavad edaspidi aru, et see pidu võiks olla ilma piletikassata, et kogu rahvas tuleks peole.