Orkestrid ja trompetivirtuoosid: “Jazzkaar” 17.-25. IV
09. aprill 2004.Kuigi “Jazzkaar” toimub 15. korda, on igale festivalile jagunud ikka uut ja üllatavat. Esmakordselt “Jazzkaare” ajaloo jooksul mängib sümfooniaorkester jazzivärvides ja Estonian Dream Big Band esitab eesti noorte heliloojate teoseid ehitades silda nüüdismuusika ja jazzi vahele. Piiride ületamine, mis kunagi oli tabu, on saanud tänapäeval loomulikuks nähtuseks. Jazziuksest piilusid sisse juba Stravinski, Ravel ja Debussy. Teisalt ei peljanud ju ka Gershwin sümfooniaorkestrit, mis siis rääkida tänastest loojatest. Loojad, kes tunnevad end kindlalt mõlemas sfääris, on ka usinad erilisi võimalusi kasutama.
Pole imeks panna, et nüüdismuusika guru ja piiride lõhkuja Karlheinz Stockhauseni poeg Markus (1957) tunneb end koduselt nii sümfooniaorkestri ees kui ka üksi imeliste helide keskel nagu nelja aasta eest Kaarli kirikus “Jazzkaare” kontserdil “Vaikuse helid”. Mõiste “pühamuusika” sobib hästi iseloomustamaks Markus Stockhauseni helide hingust. Ta kogemuste pagas on hästi mitmekesine. Pillimänguga tegi poiss algust neljaselt. Kuulus paps Karlheinz julgustas igati poega ja kirjutas tema trompetistitalenti silmas pidades ka mitmeid teoseid. Markus Stockhausen osaleb ka erinevates, tihti kammerlikes jazzikoosseisudes. Esimese heliplaadi salvestas ta ECM plaadifirmale 26-selt. Nüüdseks on tal plaate viiekümne ringis: ECMi, EMI Classicsi, ACTi, Enja, Aktivarumi jt. label’ite väljaandeid. Viimasel CD-l, mis kannab 2004. aasta numbrit, esineb ta koos klarnetistist abikaasa Tara Boumaniga. Markusel on palju erinevaid partnereid nii plaatidel kui kontsertidel: Ralph Towner, Gianluigi Trovesi, Michael Riessler, tihti ka vennasest saksofonist ja klahvipillimängija Simon Stockhausen jt.
Päris omaks peab ta triot, kuhu kuuluvad norra helilooja ja bassist Arild Andersen (1945) ning prantsuse trummar-vokalist Patrice Héral – igati mainekad muusikud.
Arild Andresen, Euroopa üks parimaid bassiste, on salvestanud ECMi firmamärgi all kümneid plaate, partnerite nimistus on Stan Getz, Jan Garbarek, Kenny Wheeler, Bill Frisell, Paul Bley, Vassilis Tsabropulus jpt. Patrice Hérali kutsutakse Euroopa Nana Vasconceloseks. Noort löökpillimängijat tuntakse Dhafer Youssefi, Vienna Art Orchestra jpt. koosseisudest.
Markus Stockhauseni Trio tuli kokku 1998. aastal ja salvestas ECMi firmamärgi all plaadi “Karta”, äsja ilmus nende teine album “Joyous”, kus trio mängib koos ungari kitarrivirtuoosi Ferenc Snetbergeriga. Markus Stockhauseni helitööd triole ja sümfooniaorkestrile on kõlanud Saksa, Austria, Itaalia, Inglise ja Norra orkestrite esituses.
“Jazzkaarel” mängivad Stockhauseni trio ja meie sümfooniaorkester Arild Anderseni süidi “S. Now, Signal, Awakening” (Bergeni Sümfoonikute tellimus). Stockhausenilt on kavas 17. III Šveitsis esiettekandel kõlanud “Sonnenaufgang” ja varasemad “Choral” ja “Sehnsucht”.
Stockhausen on väga hõivatud muusik – märtsis andis ta 16 kontserti 8 riigis, nii trio kui ka duo uute plaadikavadega ja lisaks esiettekanne sümfooniaorkestriga. Nüüd on samad partituurid õnnelikult Tallinnasse jõudnud ja tuleb valmistuda põhjamaise helge sümfojazzi kontserdiks. Igatahes köidab muusika nii sümfoonilise dramaturgia kui ka jazziliku elevusega. Meie sümfooniaorkestrit juhatab Erki Pehk.
Estonian Dream Big Band teeb aga proove rootsi dirigendi Örjan Falströmi juhatusel. Nii eesti muusika päevade kui ka “Jazzkaare” kavas on kontsert (21. IV), mille esimene osa on uudisloomingu päralt: kõlavad Tauno Aintsi “Steps”, Mirjam Tally “Aria With Walking Cat”, Ülo Kriguli “Kaz Dream” ja Raul Söödi “Whats In Your Heart”. Kontserdi teises osas saab aga kuulda legendaarse trompetisti Randy Breckeri särtsakat loomingut. Oma viimase plaadiga “34th N Lex” pälvis ta tänavu Grammy. Selle tunnustuse on ta pälvinud ka koos oma venna Michaeliga ansamblis Brecker Brothers.
Orkestreid on “Jazzkaarel” veelgi, näiteks taanlaste maailmamuusikat jazziga segustav New Jungle Orchestra, kes on kontserdituure teinud viiel kontinendil ja välja andnud 14 plaati. Ning 14-liikmeline Earth, Wind ja Fire Experience feat. Al McKay Allstars, kus on ka vaimustavalt hea puhkpillirühm.
Valikuid jagub – kellele vaikus, kellele vask.