Meelis Vind
MEELIS VIND klarnet, bassklarnet
ERSOs alates 1986
Klarnetist, džässmuusik ja helilooja Meelis Vind alustas muusikaõpinguid Kiviõli muusikakoolis klarneti (õpetaja Harli Maanus) ja trompeti erialal (õpetaja Jaan Linde). 1983. aastal lõpetas Vind Tallinna Muusikakeskkoolis Hans Suurvälja klarnetiklassi ning jätkas aastatel 1983–1987 Leningradi konservatooriumis Pavel Suhhanovi juhendamisel. 1992. aastal lõppesid õpingud Eesti Muusikaakadeemias Hannes Altrovi klarnetiklassis.
Meelis Vind pälvis 1987. aastal Eesti puhkpillimängijate konkursil II preemia.
Kammermuusikuna on Meelis Vind keskendnud eelkõige nüüdismuusika interpreteerimisele. Ta on mänginud NYYD Ensemble’is, kuulunud Ansambel U: koosseisu ja toonud esiettekandele eesti uudisloomingut klarnetile ja bassklarnetile – Ardo Ran Varrese bassklarnetikontsert “Awakening Bell” (2014), Tõnu Kõrvitsa “Silent Songs” bassklarnetile ja orkestrile (2015), Mirjam Tally “Pihlakate meri” bassklarnetile (2001), Helena Tulve “Passage Secret” kahele klarnetile (1999, koos Tarmo Pajusaarega) – ning erinevatele ansamblitele, sh heliloojatelt René Eespere, Lepo Sumera ja Helena Tulve. 2015. aastal tõi ERSO Taavi Kulli juhatusel esiettekandele Meelis Vindi enda orkestriteose “Früügia maastikud”.
Džässmuusikuna on Meelis Vind peamiselt iseõppija, ehkki oma õpetajaks peab ta kitarrist Ants Laigit, kellega teda sidus pikaajaline koostöö ja sõprus.
Aastast 1996 on Vind kuulunud Raivo Tafenau kvintetti ning duosse Tafenau-Vind (album “Two Minds – Two Lines”, 2013) ning olnud Estonian Dream Big Bandi juures selle asutamisest saadik (1998). Samuti on Vind üles astunud erinevates koosseisudes enamike Eesti džässmuusikutega, sh Tanel Ruben, Riho Sibul, Raul Sööt, Raul Vaigla, Virgo Sillamaa, Kadri Voorand, samuti teinud koostööd Tõnis Mägiga, kollektiiviga Lippajad ning ameerika hip-hopi ning beatboxi meistri Napoleon Maddoxiga. Lisaks on Meelis Vind ka ise kokku kutsunud ansambleid ning loonud neile muusikat – Vind Project (autoriplaat “Twilght Patterns”, 2006), VindPower (album “VindPower”, 2012), Vind Project 2 ja Vind Project 3 (autoriplaat “Liivamandala”, 2013). Vind on astunud üles džässfestivalidel nii Eestis kui mujal ning osalenud rahvusvahelistes koosseisudes, sh koos Markus Ketola (löökpillid, Soome) ja Kálmán Oláhiga (klaver, Ungari). Ta on tegelenud ka vaba improvisatsiooniga. Meelis Vind on 2014. aastal pälvinud Danske Jazziauhinna aktiivse ja loomingulise tegevuse eest džässmuusikuna.
2004–2010 õpetas ta klarnetit Nõmme Muusikakoolis ning 2008–2020 klarnetit ja saksofoni Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis.