ERSO solistid Kadriorus XXI

24.03.24 kell 18:00 - Kadrioru kunstimuuseum
Max Bruch, Rebecca Clarke, Jorge Variego
LIINA ŽIGURS vioola, MEELIS VIND klarnet, KADRI-ANN SUMERA klaver
Osta pilet:

kava

Max Bruch
8 pala klarnetile, vioolale ja klaverile op. 83

Rebecca Clarke
Vioolasonaat (1919)

Jorge Variego
„Crippled tango“


Vioolamängija Liina Žigurs alustas muusikaõpinguid 4-aastaselt. Ta on lõpetanud 1995. aastal Tallinna Muusikakeskkooli, kus õppis viiulit Ivi Tiviku juures ning vioolat Maris Ufferti klassis. Vioolaõpingud jätkusid Eesti Muusikaakadeemias, mille ta lõpetas bakalaureusekraadiga Maris Ufferti juures (1998) ning magistrikraadiga professor Aleksandr Bobrovski juhendamisel 2003. aastal. Ta on täiendanud end Mihhail Zemtsovi eratundides ning osalenud Fjodor Družinini, Wolfgang Klossi ja Máté Szücsi meistrikursustel.

Alates 1998. aastast töötab Liina Žigurs Eesti Riiklikus Sümfooniaorkestris vioolamängijana ning alates 2004. aastast vioolarühma abikontsertmeistrina. Lisaks on ta osalenud nii vioola rühmamängijana kui ka rühma kontsertmeistrina Pärnu Linnaorkestri, Tallinna Kammerorkestri, Põhjamaade Sümfooniaorkestri, Rahvusooper Estonia sümfooniaoorkestri, XXI Sajandi Orkestri, Hortus Musicuse Akadeemilise Orkestri, Narva Linnaorkestri, Eesti Festivaliorkestri, Klaaspärlimäng Sinfonietta ning Haagi Residentie Orkestri ja Rahvusvahelise Stuttgarti Bachi Akadeemia noorteorkestri koosseisudes.

Liina Žigurs on aktiivselt tegev ka kammermuusikuna, esinedes erinevates kammerkoosseisudes, sh selliste muusikutega nagu pianistid Nata-Ly Sakkos, Irina Zahharenkova, Kadri-Ann Sumera ja Kristiina Rokaševitš, klarnetistid Marten Altrov, Vello Sakkos ja Toomas Vavilov, viiuldaja Triin Ruubel-Lilleberg, vioolamängija ja viiuldaja Andres Kaljuste, tšellistid Andreas Lend, Indrek Leivategija ja Theodor Sink, kontrabassimängijad Mati Lukk ja Regina Udod, harfimängija Ivàn Pragado Poveda, flötist Maria Luisk jpt.

Aastail 1998–2002 töötas Liina Žigurs õpetajana Tallinna Muusikakeskkoolis. Ta on Pärnu Muusikafestivali tiimi liige ning Järvi Akadeemia keelpillikursuste koordinaator.

Aastast 2019 köidab pillimängu kõrval Liina Žigursi tähelepanu ka maalimine. Tema tööd on on olnud väljas Rakvere Muusikakoolis, Kultuurikeskus Kaja, ERSO vioolamängijate kontserdil Estonia kontserdisaalis ja Harju Maakonnaraamatukogus Keilas.

Klarnetist, džässmuusik ja helilooja Meelis Vind alustas muusikaõpinguid Kiviõli muusikakoolis klarneti (õpetaja Harli Maanus) ja trompeti erialal (õpetaja Jaan Linde). 1983. aastal lõpetas Vind Tallinna Muusikakeskkoolis Hans Suurvälja klarnetiklassi ning jätkas aastatel 1983–1987 Leningradi konservatooriumis Pavel Suhhanovi juhendamisel. 1992. aastal lõppesid õpingud Eesti Muusikaakadeemias Hannes Altrovi klarnetiklassis.

Meelis Vind pälvis 1987. aastal Eesti puhkpillimängijate konkursil II preemia.

Kammermuusikuna on Meelis Vind keskendnud eelkõige nüüdismuusika interpreteerimisele. Ta on mänginud NYYD Ensemble’is, kuulunud Ansambel U: koosseisu ja toonud esiettekandele eesti uudisloomingut klarnetile ja bassklarnetile – Ardo Ran Varrese bassklarnetikontsert “Awakening Bell” (2014), Tõnu Kõrvitsa “Silent Songs” bassklarnetile ja orkestrile (2015), Mirjam Tally “Pihlakate meri” bassklarnetile (2001), Helena Tulve “Passage Secret” kahele klarnetile (1999, koos Tarmo Pajusaarega) – ning erinevatele ansamblitele, sh heliloojatelt René Eespere, Lepo Sumera ja Helena Tulve. 2015. aastal tõi ERSO Taavi Kulli juhatusel esiettekandele Meelis Vindi enda orkestriteose “Früügia maastikud”.

Džässmuusikuna on Meelis Vind peamiselt iseõppija, ehkki oma õpetajaks peab ta kitarrist Ants Laigit, kellega teda sidus pikaajaline koostöö ja sõprus.

Aastast 1996 on Vind kuulunud Raivo Tafenau kvintetti ning duosse Tafenau-Vind (album “Two Minds – Two Lines”, 2013) ning olnud Estonian Dream Big Bandi juures selle asutamisest saadik (1998). Samuti on Vind üles astunud erinevates koosseisudes enamike Eesti džässmuusikutega, sh Tanel Ruben, Riho Sibul, Raul Sööt, Raul Vaigla, Virgo Sillamaa, Kadri Voorand, samuti teinud koostööd Tõnis Mägiga, kollektiiviga Lippajad ning ameerika hip-hopi ning beatboxi meistri Napoleon Maddoxiga. Lisaks on Meelis Vind ka ise kokku kutsunud ansambleid ning loonud neile muusikat – Vind Project (autoriplaat “Twilght Patterns”, 2006), VindPower (album “VindPower”, 2012), Vind Project 2 ja Vind Project 3 (autoriplaat “Liivamandala”, 2013). Vind on astunud üles džässfestivalidel nii Eestis kui mujal ning osalenud rahvusvahelistes koosseisudes, sh koos Markus Ketola (löökpillid, Soome) ja Kálmán Oláhiga (klaver, Ungari). Ta on tegelenud ka vaba improvisatsiooniga. Meelis Vind on 2014. aastal pälvinud Danske Jazziauhinna aktiivse ja loomingulise tegevuse eest džässmuusikuna.

2004–2010 õpetas ta klarnetit Nõmme Muusikakoolis ning 2008–2020 klarnetit ja saksofoni Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis.

Kadri-Ann Sumera on mitmekülgne pianist, kes on ühtviisi tegev nii solisti, kammermuusiku kui ka lauljate kontsertmeistrina ning kelle repertuaar hõlmab teoseid barokist tänapäeva uusima muusikani.
Sumera on õppinud Tallinna Muusikakeskkoolis (õp. Merike Bürger, Ülle Sisa, Maigi Pakri), Eesti Muusikaakadeemias (prof. Peep Lassmann) ning Kölni Muusikakõrgkoolis (prof. Arbo Valdma), kust sai novembris 2004 magistridiplomi (Konzertexamen). Oli aastal 2004/2005 Ensemble Modern`i stipendiaat Frankfurdis.

Sumera on esinenud mitmetel festivalidel nii kodu- kui välismaal ning saavutanud tunnustust vaba-riiklikel ja rahvusvahelistel konkurssidel. Ta on teinud lindistusi Eesti Raadiole, ETVle ning Antes Editionile ning on andnud välja Lepo Sumera klaverimuusika plaadi, mis Eesti Muusikaauhindadel 2015 pälvis esikoha heliloomingu plaatide kategoorias. Hetkel on töös Mart Saare kogu soololaulupärandi salvestamine, millest esimene album ilmus kevadel 2018. Kadri-Ann on solistina esinenud järgmiste orkestrite ees: ERSO (dir. A. Volmer), Pärnu Linnaorkester (dir. R. Joost), Dresden Sinfonietta (dir. M. Kersten) jt. Alates 2004 Eesti Interpreetide Liidu liige, olnud ka EIL juhatuses.

Aastaid on Kadri-Ann teinud saatejuhina koostööd Klassikaraadioga ning olnud pedagoog ja kontsertmeister Tartu Heino Elleri nimelises muusikakoolis. Hooajal 2015/2016 töötas ta õppejõuna Darmstadti muusikaülikoolis (Akademie für Tonkunst Darmstadt) ja muusikakoolis, alates sügisest 2016 G. Otsa nimelises Tallinna muusikakoolis. Lisaks pedagoogilisele ning kontserttegevusele on ta ka koolikontserte korraldava MTÜ Kammermuusikute üks eestvedajatest. Muuhulgas tegeleb ta aktiivselt süstasõiduga ning matkad on teda viinud Euroopastki kaugemale – Malawisse Aafrikas, Gröönimaale ja Fidži saarestikku.

Lossimuusika on pühapäevaste kontsertide sari, mille eesmärk on pakkuda kõrgetasemelist klassikalist muusikat ainulaadse akustikaga Kadrioru lossi barokses peasaalis.

Kadrioru loss on kaunimaid ja tuntumaid ajaloolisi kontserdisaale Eestis. Viimaste aastakümnete jooksul on lossi peasaal pakkunud meeldejäävaid muusikaelamusi nii Tallinna elanikele kui arvukatele külalistele. Siinne muusika esitamise traditsioon on väga pikk, ulatudes 18. sajandisse, kui musitseerimine oli igapäevase õukonnaelu lahutamatu osa. Lossis on üles astunud nii säravaimad eesti interpreedid kui ka rahvusvaheliselt tunnustatud solistid ja ansamblid.

Lossimuusika kontserdisarja kunstiline juht on Aare Tammesalu
Korraldajad: Loovüksus MTÜ koostöös Eesti Kunstimuuseumiga

Toetajad:
Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium
Eesti Kultuurkapital
Eesti Rahvusringhääling
Tallinna Kultuuri- ja Spordiamet
UNESCO muusikalinn Tallinn

Koostööpartnerid:
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Agentuur Uus Kontsert

Täname:
Tallinna turismiinfokeskus

Ratastooliga ligipääsetavus: olemas